Náhradní plnění 2017

Jedná se o odběr výrobků a služeb od zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají alespoň 50% OZP zaměstnanců.

Odběrem náhradního plnění nejen splníte zákonem stanovený podíl OZP zaměstnanců, ušetříte svůj čas a peníze, ale také nepřímo podpoříte pracovní místa pro zdravotně postižené.

Jak splnit povinný podíl odebráním náhradní plnění?

Povinný podíl splníte odběrem služeb či zboží ve výši 7 násobku průměrné měsíční mzdy. Za rok 2017 ještě průměrnou měsíční mzdu pro první tři čtvrtletí neznáme, proto uvedeme příklad v roce 2016. Za rok 2016 byla průměrná měsíční mzda 27.000,- Kč, ke splnění podílu tedy musela firma v roce 2016 odebrat zboží a služby v celkové výši 189.000,- Kč. Při této výši průměrné mzdy byste jinak museli odvést státu 67.500,- Kč.

Odběrem náhradním plněním ušetříte 33%.

Věděli jste, že nákupem produktů či služeb získáte hmotnou věc, která vám ušetří až 33 % oproti povinným příspěvkům do státního rozpočtu? Takto vynaložené prostředky pomáhají sociální firmě udržet zaměstnanost osob se zdravotním znevýhodněním. 

Jak se dá náhradní plnění nejlépe využít?

V rámci náhradního plnění můžete využít služby pro plynulý chod Vašeho podnikání. Jako například úklidové bezpečnostní služby, recepční a vrátné služby, a mnoho dalších. Odebráním těchto služeb od profesionálů si tak nebudete muset dělat starosti s náborem nových zaměstnanců, jejich proškolením a zaučením. Náhradní plnění můžete využívat například pro:

  • technickou správu budovy
  • úklidové služby
  • údržbu zeleně
  • recepční a vrátné služby
  • správu nemovitostí
  • administrativní činnosti
    … a další

Jak ohlásit odběr náhradního plnění?

Podle zákona musíte nahlásit splnění náhradního plnění do 15. února následujícího roku na krajské pobočce Úřadu práce. Při ohlášení budete potřebovat identifikační údaje zaměstnavatele, od kterého jste služby čerpali, jejich cenu, datum odebrání a číslo dokladu. Formulář o plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením na celkovém počtu zaměstnanců je možné stáhnout na stránkách Ministerstva práce a sociálním věcí. Formulář oznámení o plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením na celkovém počtu zaměstnanců

Má odběr náhradního plnění nějaký limit?

Stát stanovuje limit pro poskytovatele náhradního plnění. Za každého OZP zaměstnance mohou poskytovat služby maximálně ve 36 násobku průměrné měsíční mzdy předcházejícího roku. Proto již můžeme určit tuto výši i za rok 2017. V roce 2017 je tedy tento limit 36 x 27.000,-Kč, za jednoho OZP zaměstnance, tedy 972.000,-Kč. Doporučujeme tedy odběr náhradního plnění řešit co nejdříve.

Komentáře jsou uzavřeny.